Våra familjerådgivare

Familjerådgivningens kompetens är samlad i ett team med specialiserad kunskap och lång erfarenhet inriktad på svårigheter i de nära relationerna. Arbetet utgår från evidensbaserade metoder.

Alla familjerådgivare är socionomer (eller likvärdigt akademiskt utbildade), har psykoterapeutisk vidareutbildning till legitimerade psykoterapeuter och/eller är av KFR auktoriserade familjerådgivare samt har utbildning i sexologi.

Flera har utbildning i och erfarenhet av samtal med KBT-inriktning. Många har därtill kunskaper inom angränsande områden som familjerätt, barn- och ungdomspsykiatri, missbruk med mera. Det finns även stor erfarenhet av att möta par där psykiska eller neuropsykiatriska problem är en del av problematiken.

Medarbetare

 

 

 

 

Marika Ekroth
Socionom, auktoriserad familjerådgivare och leg. psykoterapeut
Telefon: 08-508 44 634
E-post: marika.ekroth@stockholm.se

 

 

 

 

 

Carolina Enström Gillner
Socionom och auktoriserad familjerådgivare
Telefon: 08-508 44 625
E-post: carolina.enstrom.gillner@stockholm.se

 

 

 

 

Marie Gäll
Socialpedagog, leg psykoterapeut och familjerådgivare
Telefon: 08-508 44 649
E-post: marie.gall@stockholm.se

 

 

 

 

Kajsa Hagberg
Socionom och auktoriserad familjerådgivare
Talar även spanska
Telefon: 08-508 44 631
E-post: kajsa.hagberg@stockholm.se

 

 

 

 

 

Marianne Holme
Gruppledare
Bitr. psykolog, familjerådgivare
Telefon: 08-508 44 637
E-post: marianne.holme@stockholm.se

 

 

 

 

 

Lena Kusendal
Socialpedagog och familjerådgivare
Telefon: 08-508 44 632
E-post: lena.kusendal@stockholm.se

 

 

 

 

 

Annsofi Kügler
Socionom och familjerådgivare
Telefon: 08-508 44 641
E-post: annsofi.kugler@stockholm.se

 

 

 

 

 

Tommy Lindberg
Socionom, familjerådgivare och leg. psykoterapeut
Telefon: 08-508 44 640
E-post: tommy.lindberg@stockholm.se

 

 

 

 

Liselotte Mässing
Socionom, auktoriserad familjerådgivare, auktoriserad sexolog och leg. psykoterapeut
Telefon: 08-508 44 628
E-post: liselotte.massing@stockholm.se

 

 

 

 

Anders Rimsten
Familjerådgivare och leg. psykoterapeut
Telefon: 08-508 44 633
E-post: anders.eklund.rimsten@stockholm.se

 

 

 

 

 

Adam Tenenbaum
Socionom, auktoriserad familjerådgivare och leg. psykoterapeut
Telefon: 08-508 44 635
E-post: adam.tenenbaum@stockholm.se

 

 

 

 

 

Annica Turesson
Socionom, leg. psykoterapeut och familjerådgivare
Telefon: 08-508 44 642
E-post: annica.turesson@stockholm.se

 

 

 

 

Anna Törner
Socionom och familjerådgivare
Telefon: 08-508 44626
E-post: anna.torner@stockholm.se